NEEMfest Schedule

While considerable effort was made to accommodate all slot requests, this is impossible (almost everyone wants 7-10 on Saturday, Stage 1…alas…)
When contention occurred, order of submission and the casting of lots (random) was used to determine alternate placement.

Please contact Mike Hunter (mike dot hunter at verizon dot net) with legitimate scheduling issues…whining should be directed to your diety of choice. See the schedule below:

(note: a verison of the schedule, without the workshops and with hover-over bio/website information for press and broadcasters can be found here.)

Return to the Home Page

NEEMfest Schedule - Day 1

Schedule of Artist performances and Seminars on Friday, September 7th
Time SlotStage 1Stage 2Seminar Room
11:00-11:30Open Collaboration<-----
11:30-12:00-->Spitznagel and Friends---
12:00-12-30LunchLunchLunch
12:30-1:00LunchLunchLunch
1:00-1:30Black Thujone<--My Process: -------
1:30-2:00Quality Choice VideoclubMy Process: -------
2:00-2:30-->Michelle Moog-KoussaMy Process: -------
2:30-3:00-->Michelle Moog-KoussaMy Process: -------
3:00-3:30Ombient<--My Process: -------
3:30-4:00-->Arthur Loves PlasticMy Process: -------
4:00-4:30Project Rurori<--My Process: -------
4:30-5:00-->Experimental Dog DreamMy Process: Juan Garces
5:00-5:30Kompyootur Muhsheen<--My Process: -------
5:30-6:00-->Synthstrom Demo/performanceMy Process: -------
6:00-6:30DinnerDinnerDinner
6:30-7:00DinnerDinnerDinner
7:00-7:30Announcements<--
7:30-8:00-->Robert Dorschel
8:00-8:30Audio Mace<--
8:30-9:00-->Ian Jorgensen
9:00-9:30Woodswalker<--
9:30-10:00-->Chris Knight
10:00-10:30SToKE<--
10:30-11:00-->Hypogeum
11:00-11:30The Cultists Collaboration<--
11:30-12:00The Cultists Collaboration continued...<--

NEEMfest Schedule - Day 2

Schedule of Artist performances and Seminars on Saturday, September 8th
Time SlotStage 1Stage 2Seminar Room
11:00-11:30--->Electro-Community Meeting (All Performers and Crew)<---
11:30-12:00--->Electro-Community Vote (All Performers and Crew)<---
12:00-12:30--->"A Brief History of the Creation and Impact of the MoogSynthesizer" by Trevor Pinch<--- Pizza Lunch for Performers and Crew
12:30-1:00-->(Pizza Lunch for Performers and Crew)<--- Pizza Lunch for Performers and Crew
1:00-1:30Chris Wikman<--Advanced Hardware Sequencing Techniques
1:30-2:00-->Stochastic WhimsyAdvanced Hardware Sequencing Techniques
2:00-2:30Errant Space<--My Process: Al Balwdin: Breaking the rules of composition
2:30-3:00-->BioMechanical ShapeShiftersMy Process: Robert Dorschel
3:00-3:30Escape Velocity<--My Process: Craig Chin
3:30-4:00-->Holquist and FuryMy Process: Neil Alexander
4:00-4:30Joe Belknap Wall<--Making Music with the iPad
4:30-5:00-->WeirdSmithMaking Music with the iPad
5:00-5:30Gianni<--My Process: -------
5:30-6:00-->HarrisonMy Process: -------
6:00-6:30DinnerDinnerDinner
6:30-7:00DinnerDinnerDinner
7:00-7:30Announcements<--
7:30-8:00Tantroniq<--
8:00-8:30-->PYXL8R
8:30-9:00Twyndyllings<--
9:00-9:30-->RedGreenBlue
9:30-10:00The Melting Transistor<--
10:00-10:30-->Chvadless
10:30-11:00The Equinox Project<--
11:00-11:30-->onewayness
11:30-12:00Chuck van Zyl<--
12:00-12:30Chuck van Zyl continued<--

NEEMfest Schedule - Day 3

Schedule of Artist performances and Seminars on Sunday, September 9th
Time SlotStage 1Stage 2Seminar Room
11:00-11:30Electro-Music Chamber Orchestra<-----
11:30-12:00-->Oblique Strategists---
1200:12-30LunchLunchLunch
12:30-1:00LunchLunchLunch
1:00-1:30-->Geert BevinMy Process: -------
1:30-2:00DFLT<--My Process: -------
2:00-2:30DFLT<--My Process: -------
2:30-3:00-->Julius BucsisMy Process: Robert Dorschel
3:00-3:30Chelsea Smarr<--My Process: Karl Fury
3:30-4:00-->WalMort Portrait StudioMy Process: -------
4:00-4:30Jeremy dePrisco<--Topics in Composition
4:30-5:00-->Shriner & IntiliTopics in Composition
5:00-5:30Mario enrique-Paoli<--My Process: Chelsa Smarr
5:30-6:00-->Alexander and Berends (please, please do this!)My Process: -------
6:00-6:30DinnerDinnerDinner
6:30-7:00DinnerDinnerDinner
7:00-7:30Announcements<--
7:30-8:00Andrew Koenig<--
8:00-8:30-->Chez Mosc and Friends
8:30-9:00Nail Jung<--
9:00-9:30-->Chaka Benson
9:30-10:00Symmetry<--